Orchidea

Czy wiecie (ja nie miałam pojęcia!), że rodzina storczykowatych liczy sobie 21950–26049 zaakceptowanych gatunków?! To dwa razy więcej od liczby gatunków ptaków, oraz cztery razy więcej od liczby gatunków ssaków!

A ja odkryłam jeszcze jeden. Ukrywał się w dżungli myśli i emocji…

 

„Dla wielu kobiet owo przeobrażenie, to przejście od poczucia rozproszenia lub fascynacji każdą osobą czy ideą, która puka do drzwi, do głębokiego zrozumienia swego przeznaczenia, jest cudowną przemianą. Z szeroko otwartymi oczami, rozpostartymi dłońmi, wyraźnie słysząc głos instynktu, kobieta wkracza w życie odnowiona i potężna”.

 

dzika kobieta
„Orchidea”, portret duszy; tempera na desce 19,5 x 27 cm

 

„Chwile spędzone z Dziką Kobietą początkowo nie są łatwe. Wszak trzeba bezgranicznej i mistycznej wytrzymałości, żeby uleczyć okaleczony instynkt, pozbyć się naiwności i z czasem zdobyć wiedzę o najgłębszych aspektach duszy i psychiki, a potem tę wiedzę utrzymać, nie odwracać się od niej i być tym, czym naprawdę jesteśmy… Kiedy po wypełnieniu kolejnych zadań wynurzymy się ze świata podziemi, zewnętrznie możemy być nie zmienione, ale wewnętrznie odzyskałyśmy naszą nieogarnioną żeńską dzikość. Na zewnątrz jesteśmy oswojone, ale pod skórą dzikie i nieposkromione”.

 

dzika kobieta
„Orchidea” – fragment
dzika kobieta
„Orchidea” – fragment

Cytaty: Clarissa Pinkola Estés, „Biegnąca z wilkami”, rozdział „La Selva Subterránea: inicjacja w podziemnym lesie”

 

Inny portret, inne pasja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top